Cilt Bakımı

Nasıra Ne İyi Gelir

Nasır, baskı ve sürtünmenin etkisiyle tekrarlanan hareket sonucu örneğin çok sıkan ayakkabıları kullanmak, herhangi bir müzik aleti kullanmak vb. nedenlerle oluşur. Genellikle eller, el parmakları, ayaklar ve ayak parmaklarında gelişirler. Deri üzerinde kalın katmanlı bir tabaka oluştururlar ve çoğu zaman ağrıya sebebiyet verebilirler. Sizler için nasıra ne iyi gelir sorusunun cevabını araştırdık. Merak ettiğiniz tüm soruların cevapları yazımızda gizli…

Nasıra Ne İyi Gelir Tedavi Yöntemleri

  • Ayak yapınıza uygun ayakkabılar tercih edin.
  • Ayaklarını sıkan ayakkabılardan kaçının.

  • Günlük ayak temizliğine önem vererek bakteri oluşmasını engelleyin.
  • Pamuklu ve teri emen çoraplar tercih edilmelidir.

  • Nasır bandı kullanın ve nasır yumuşayana kadar bandı çıkarmayın. Nasırlı bölgenin ıslanmamasına özen gösterin. ( Nasır bandını eczaneden temin edebilirsiniz.)
  • Gece yatmadan nasırlı bölgeye bir parça soğan ya da sarımsak koyarak üstünü kapatın. Sabaha kadar nasırlı bölge yumuşayıp ölü hücrelerden arındıracaktır.
  • Ayaklarınızda oluşan nasır için limon kullanın. Limon içerdiği asit ile sertleşmiş cildi yumuşatır. Taze limon suyunu nasırlı bölgeye uygulayın ve kurumasına izin verin.

  • Terebentin yağı nasıra ne iyi gelir sorusunun cevabı niteliğindedir. Küçük bir buz parçasını beze sarın ve nasırlı bölgeye 1 dakika masaj yapın. Nasırlı bölge kuruduktan sonra 2-3 damla terebentin yağı sürün. Üzerini bir bez yardımıyla kapatın ve sabaha kadar bekletin. Bu yönetimi olumlu sonuç alana kadar gece yatmadan tekrarlayın.
  • Bir diğer nasıra ne iyi gelir sorusunun cevabı da elma sirkesidir. Sirke içerdiği yüksek asit derecesi ile nasırı yumuşatmaya yardımcı olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon riskini azaltır. Gece yatmadan önce 2-3 damla sirkeyi deriye temas etmeyecek şekilde uygulayın ve üzerini bir bez parçası ile kapatın. Bir gece beklettikten sonra nasırlı bölgeyi ponza taşı ile temizleyin. Daha sonra deriyi nemlendirmek için saf zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı kullanın. Bu yöntemi nasırlı bölgeniz iyileşene kadar günde 1 kez uygulayın.
  • Epsom tuzu: Epsom tuzu, ayağınızda oluşan nasır tedavisinde uygulanan en kolay yöntemlerden biridir. Böylece sertleşmiş deriyi yumuşatır ve oluşabilecek enfeksiyonlara karşı uzak tutar. Tek yapmanız gereken sıcak su içerisine Epsom tuzu ekleyip karıştırın ve ayaklarınızı 10-15 dakika sıcak suya batırın

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir