Genel Sağlık

Kulak Uğuldaması Neden Olur

İnternette pek çok konu hakkında bilgiye ulaşabiliyoruz. Bazen sağlıkla ilgili bir sorun olduğunda yada yemek tarifi söz konusu olduğunda pek çok kişinin yorum ve bilgileri artık parmak uçlarımızda yer alıyor. Söz konusu sağlık ile ilgili bazı konu başlıkları olduğunda biz az bilinen ve az cevaplanmış soruların peşinde gidiyoruz. Kulak uğultusu da bu sorunlar arasında yer alıyor. Bu yazımızda kulak uğuldaması neden olur? Nasıl geçer gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Kulak Uğuldaması Nedir

Çok farklı sebeplere bağlı olarak belli aralıklarla ortaya çıkan seslere kulak uğultusu denir. Rüzgar sesine benzer bir şekilde ortaya çıkabildiği rahatsızlığa ve nedene bağlı olarak çeşitli şekillerde de kendini gösterebilir.

Bu konunun doğrudan tespit edilmesi için sebebinin iyi bilinmesi gerekebilir. Okuduğum bazı makalelerde ve yabancı sağlık sitelerinde yanlış ilaç kullanımının, yanlış beslenmenin ve psikolojik etmenlerin kulak uğultusuna neden olabildiğini yazıyordu. Aynı şekilde kulak kiri ile yapılan mücadelenin de kulak uğultusuna neden olduğu biliniyor. Nasıl mı?

Kulak Kiri ve Kulak Uğultusu

Kulak temizleme çubukları ile sadece kirleri içeri atarız. Ben bu durumu kirleri halının altına süpürmeye benzetiyorum. Son yıllarda yapılan araştırmalar aşırı kulaklıkla müzik dinleyen ve kulak çubuğu ile kulağını sık temizleyen kişilerin kulak kanallarında kirin aşağı itilmesi sonucu uğultunun ortaya çıktığını gözler önüne sermiştir.

Kulak Uğultusu Diğer Sebepleri

Yorgunluk ve hipertansiyonun kulak uğultusuna neden olduğu biliniyor. Bunun dışında yoğun sese maruz kalmanın da kulak içerisinde bulunan sinirleri olumsuz etkilediği ve kısa vadeli uğultunun ortaya çıkmasına neden olduğunu biliyoruz.

Aynı şekilde kulak uğultusunun nedenleri kadar süresinin de son derece önemli olduğu unutulmamalıdır. Kulak uğultusunun süresi çok uzadıysa bir uzmandan destek almak gerekebilir.

Diğer nedenleri arasında kullanılan ilaçlar, alerjik reaksiyonlar ve alkol etkileri de yer alabilir. Kulak uğultusu her ne kadar can sıkıcı hale gelene kadar kişiler tarafından çok önemsenmiyor olsa da çok da masum değildir. Hal böyle olunca zamanı gelmeden kulak sağlığına dikkat etmeli ve kulak uğuldaması sebepleri araştırılmalıdır.

Bu yazının yazılmasında bizden desteklerini esirgemeyen kadın forumu üyelerinden “cicickiz”a teşekkürlerimizi sunmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir