Çocuk kendi kendine yemek yeme alışkanlığı eğitimi
Anne & Bebek

Çocuklarda kendi kendine yemek yeme alışkanlığı

Çocuklara Kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazandırmak için aile fertlerine önemli görevler düşüyor. Çocuklara öz bakım becerileri olan, kendi kendine yemek yeme, kendi kendine giyinme, tuvalete gitme ve kişisel temizlik yapabilme becerilerini kazandırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Çocuğu daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi için ve kendi kendine yetebilmesi için bu becerileri zaman içinde çocuklarınıza kazandırabilirsiniz. Bu becerileri kazanan çocukların da zihinsel becerileri ve fiziksel becerileri de daha hızlı gelişiyor. Ancak bu süreç ağır ağır adımlarla işler. Anne ve baba yavaş yavaş çocuğun kendi kendine yetebilmesi için desteği kademeli olarak kesmek ve bunu yaparken de sözlü olarak onu teşvik edici ve motive edici şekilde konuşmak gerekiyor. Onların yetişkinleri taklit etmesi sağlanır. Bunu bir oyun havasında yapmak daha eğlenceli olabilir. Çocuklara, yetişkinleri taklit etme fırsatını vermek, ebeveynlere düşer.

Kendi kendine yemek yeme alışkanlığı

Çocuklarının yaşı ne olursa olsun, onların üzerine titremeyen anne yok gibidir. Babalar o kadar çok olmasa da anneler, çocukları 60 yaşına gelse dahi onları hala çocuk olarak görürler. Hayatının ilk yıllarında, çocukların kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda oldukları süreçte, çocukların hizmetini üstlenmek anneleri yormaz. Bazı anneler işi fazlaca abartırlar ve onlara kendi kendine yetme fırsatını vermezler. Hizmeti kendileri üstlenirler. Bu da çocukların gelişim süreci için yararlı bir davranış değildir. Tam tersine anne ve baba, çocuğun Kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazandırmak başta olmak üzere, giyinme temizlik, tuvalet ihtiyaçlarını yine kendi kendine yapmasını teşvik etmeliler.

Diğer Alışkanlıklar

Genel olarak 3 yaşın altındaki çocuklar, daha anne ve babalarına bu ihtiyaçları için muhtaç durumdadırlar. Fakat 3. Yaş bir dönüm noktasıdır ve 36 aydan sonra çocuk yavaş yavaş bu ihtiyaçlarını kendi başına karşılayacağı bir eğitim sürecine sokulmalıdır. Çocuk 4 yaşına geldiğinde ise tamamen kendi kendine yetmelidir. Önüne konan yemeği tek başına yiyebilmeli, suyunu içebilmelidir. 6 yaşına gelmiş olma çocuk, artık tamamen tuvalet ve kişisel temizlik ihtiyaçlarını da üstlenebilir.  Bu dönemde çocuğa yeni sorumluluklar verilebilir. Mesela etrafındaki oyuncakları toplaması ve sepete koyması görevi verilebilir. Bu yaşta bile çocuğa keskin araç ve gereçler verilmez. Emniyeti temin etmek en önemli konudur. Ancak çocuk, ayakkabısını çorabını çıkarmayı öğrendikten sonra, bunları giymeyi de öğrenmeye başlar. Elbiselerini de tek başına giymeyi, büyüklerini taklit ederek öğrenir. Bu tür uygulamaları yaparken çocuğa göstermek ve ona anlatmak, çabuk öğrenmesini sağlar. Çamaşır makinesinden çıkardığınız ve ütülediğiniz elbiseleri, çocukla beraber dolaba yerleştirmek de öğretici bir davranıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir