Genel Sağlık

Kan Tahlili Fiyatları 2020

Muayene parası ve kan tahlili fiyatları ne kadar oldu? Herkesin merak ettiği muğlak konuların başında bu geliyor.  Sigortalı biriyseniz SGK kurumunun sözleşme yaptığı hastanelere gittiğinizde, hastane sizden muayene parası, kan tahlili parası, idrar tahlili parası, röntgen parası, Tomogfrafi, MR parası ve yapılmışsa ultrason parası alıyor. Bunlar için en ücret ödemeniz gerekiyor. İnsanlar hastalandıklarında bu tetkiklere için ek ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Söz gelimi özel bir hastaneye gittiğinizde 30 TL ilk olarak muayene için alınıyor. Ancak bu ödeme daha işin başlangıcında yapılan bir ödemedir. Her hastanın özel hastaneye gittiğinde yüksek faturalarla karşılaşma ihtimali yüksektir. Hafif bir hastalık için bile kan tahlili istenebiliyor. Kan tahlili fiyatları 170 liradan başlıyor. Sosyal güvenlik kurumu özel hastanelere, sigortalı hastalar için 30 TL olan muayene bedelinin bir kısmını ödüyor ancak hastaneler, bu bedelin yüzde yetmişine varan oranlarda, hastalardan fark alabiliyorlar. Fark alınabilecek ve alınmayacak hizmetler var. Mesela doğumlardan fark alınamaz. ( Bknz Ali Tezel). Ancak SGK doğum için özel hastanelere 486 TL ödeme yapıyor. Pekiyi bu para, hastanelerin hasta için yaptığı masrafları karşılıyor mu? Bu 486 TL ücretin içinde, vergi, tıbbi malzeme ücretleri, ameliyat yapan doktora ayrılan para, anestezi doktoruna ayrılan para, çocuk doktoruna ayrılan para, hemşire ve teknisyenlere ayrılan para ve ultrason ve laboratuvara ayrılan para var. Hastaneler ayakta kalabilmek için fark alıyor.

Para Ödenmemesi Gereken Kan Tahlilleri

Türk Tabipler Birliği ve Sağlık Uygulama Tebliği karşılaştırması yapılması gerekiyor. Türk Tabipler Birliği kan sayımı için 53.35 TL, Sedimantasyon için 12.31 TL, Total Kolesterol için 16.43 TL, HDL ( iyi kolesterol testi) için 24.62 TL, LDL kolesterol için 36.94 TL, Trigliserit testi için 20.53 TL fiyat çıkarıyor ve SGK bunları karşılıyor. Türk Tabipler Birliği Açlık kan şekeri kan tahlili için 12.31 TL, SGOT için 20.52 TL, SGPT için 20.52 TL, Alkalen fosfataz testi için 20.52 TL fiyat belirlemiş bulunuyor. Bu tahliller de SGK tarafından ödeniyor. Yine Üre testi 16.42 TL, detaylı idrar tetkiki için 16.42 TL, damar yolu açma masafı olarak 32.83 TL, Akciğer Grafisi için 82.08 TL, Abdomen Ultrason için 246,24 TL fiyat belirlemiştir ve bu tetkikleri de  SGK karşılamaktadır.

 Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri Ne Kadar?

2020 yılı itibari le özel hastanelerin muayene ücretleri de hastaneden hastaneye ve bölümlere göre değişiklik arz ediyor.  SGK ile anlaşmalı olan hastanelere SGK muayene ücretlerinin bir kısmını ödemektedir. Daha iyi bir hizmet alabilmek için sigortası olmayan insanlar da yine özel hastaneleri tercih edebilmektedir. 2020 yılında özel hastaneler sadece muayene parası değil, katılım payı da almakta ve bu pay, 15 lira olarak belirlenmiştir. Devlet hastanelerine giden hastalar da muayene ücreti olarak 6 Lira ödemek zorundalar.

Ek Ücret Alınmayan Hastalar

Hastanelerin ek ücret alamayacağı kişiler şunlardır: Şeref aylığı alanlar ve bunların baktığı kimseler, Savaş malülü olanlar, aylık geliri asgari ücretin yüzde 33.33 ünden az olanlardan ek ücret alınamaz. Özel hastaneye, devlet hastanelerinden sevk edilen yoğun bakıma alınan hastalardan da ek ücret alınamaz.

Muayene Farkı Nedir?

Katılım payından belirlenen muayene ücretini çıkardığınızda muayene farkını elde edersiniz. Anlaşmalı özel hastaneler, SGK’dan 32 TL alıyorlar. Ek olarak bu ücretlerin maksimum 2 katını hastadan talep edebiliyorlar. Özel hastanelerde 2020 yılı için ön görülen muayene ücretleri şöyle sıralanıyor: Üroloji 56 TL, özel muayene 60-100 TL, Kadın hastalıkları 66 TL, Kardiyoloji 73 TL, Beyin cerrahi 58 TL…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir