Kalite Kalori(Qc)
Diyet

Kalite Kalori – QC kavramı Nedir?

British Nutrition Foundation Kalite Kalori (QC) kavramı, sadece besin olarak aldığımız kalori oranını göre değil, gereksinimimiz olan besinleri (vitaminler de dahil olmak üzere) yeterli miktarda almamız için bize yardımcı olacak diyet kalitemize bakmamızı teşvik etmektedir. Buna göre; mineraller ve lif gibi endişe veren gıdaların miktarını sınırlandırmamız gerekmektedir (serbest şekerler, tuz ve doymuş yağ).

Kalite Kalori (QC) kavramı nedir?

Genel olarak Avrupa toplumunda olduğu gibi Türk insanı da kalorili gıda alımında oldukça başarılı görünüyor. Obezite rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmamak için tüketilen kalori miktarının ne olduğu ve ne kadar tüketmemiz gerektiğinin bilincinde olmamız sağlığımız açısından önemlidir.

Fakat kalori alımını kısıtlamak adına beslenme sürecimizi de tehlikeye sokmamak gerekir. Burada devreye giren Kalite kalori kavramı tüketmemiz gereken kalori miktarına göre tükettiğimiz besinlerin sağlık açısından kalitesini oranlamamızı sağlamaktadır.

Benzer kalori içerikli yiyecekler sağladıkları besin maddeleri bakımından farklı olabilir. Örneğin, kepekli ekmek, makarna ve pirinç gibi, lifli rafine versiyonlarından daha yüksektir. Benzer şekilde, işlenmiş etler, benzer sayıda kaloriye sahip olsalar bile, yağsız işlenmemiş etlerden daha fazla tuz içerir. Sadece kalorileri sayı olarak düşünürsek, kalorilerde göreceli olarak yüksek gıdalardan kaçınmayı seçebilir, aynı zamanda fındık ve tohumlar, yağlı balık ve zeytin veya kolza tohumu yağı gibi besin değeri yüksek olan gıdalardan kaçınmayı seçebiliriz.

Kalite Kalori – QC kavramı?

BNF Kalite Kalori – QC kaynağı günlük öğünlerin, atıştırmalıkların ve içeceklerin besin değerini artırmak için QC’nin nasıl olabileceğine dair örnekler verir.

Elbette, kilo yönetimini desteklemek için kalori alımını kontrol etmek, porsiyon büyüklüğü hakkında düşünmek önemlidir ve bu yüzden tüketicilerin ölçülü Kalite Kalori – QC’yi hatırlamaları gerekir. Kilolarını yönetmek isteyen insanların bunu yapabilmelerinin basit yolları var; örneğin,

  • Kuruyemiş sayısını bir avuçta sınırlandırmak
  • Yağ kullanırken ölçü olarak kaşık kullanmak
  • Bazı meyve sebzelerden daha besleyici olan avokadoyu tercih etmek
  • Gıda porsiyonlarını azaltmak

Kalori Eleştirmenleri

Leeds Beckett Üniversitesi’nde obezite ve halk sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Dr. Stuart Flint, obezitenin nedenlerinin karmaşık olduğunu ve genellikle kaloriyle kontrol edilen diyetlerle ele alınamayacağını söyledi. Genetik, bağırsak sağlığı, zihinsel sağlık ve fiziksel aktivite seviyelerinin hepsi bu gibi faktörlere katkıda bulunur.

Düşük kalorili diyetler uzun vadede başarısız oluyor. Araştırmalar, birkaç yıl sonra, bazı insanların kaybettiklerinden daha fazla kilo aldıklarını göstermektedir. Kanıtlar bunun daha az kalori almanız durumunda metabolizmanızın daha fazla kilo kaybını önlemek için yavaşlamasından kaynaklandığını ortaya çıkarmaktadır. Dr. Flint, “Uzun vadeli değişime yol açan davranışlara (yemek seçenekleri ve fiziksel aktivite gibi) odaklanmalıyız” diyor.

Resmi sağlık tavsiyesinin kilo vermeye odaklanmasından, halkı besleyici gıda seçimlerinin nasıl yapılacağı konusunda eğitmeye doğru kaydığını görmek istiyor. Dr Flint, “Kalori kurallarına sadık kalabilirsiniz, ancak aslında diyetiniz çok sağlıksız olabilir” diyor.

Araştırmalar, kilo yönetiminin kalorileri ve kalorileri dengelemekten çok daha karmaşık olduğunu göstermektedir. Tüm kaloriler aynı şekilde metabolize edilmez ve fazla kilolu olmanın nedenleri yalnızca diyetle çözülemez. Beslenme uzmanları ve obezite uzmanları, kilo almanın ve sağlıklı kalmanın sadece tüketilen kalori miktarını kontrol etmekten daha fazlasını gerektirdiğini kabul ediyorlar. Bu kalorilerdeki besin maddelerinin kalitesi, daha fazla değilse bile, aynı derecede önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir