SGK Genel sağlık sigoratsı
Sağlık Yazıları

Genel Sağlık Sigortalı Nasıl Olunur

Genel sağlık sigortası olmayan yani kapsama alanı dışında olan kişiler, genel sağlık sigortası ile ilgili gelir testini yaptırmak üzere; ikamet ettikleri il veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası

Bu işlem her ne kadar resmi bir prosedür gibi dursa da, kişilerin bu konuda hassasiyet göstermeleri ve takipçisi olmaları gerekir. Çünkü tabiri caizse bu işin sonu yine bizlere dayanacak. Şöyle ki; kapsama alanı dışında(genel sağlık sigortası olmayan) olup da gelir testi yaptırmayan kişilerin, SGK (SOSYAL SAĞLIK KURUMU) tarafından resen g2 gelir düzeyli tescili yapılır.

Kapsama dâhiline alınmış olur. G2 gelir düzeyli tescili olan vatandaşımızın sağlık kurumuna her ay 112tl ödeme yapma zorunluluğu vardır. İşin kötü tarafı bir aileden bir kişi hangi düzeyde kapsamaya alınmış ise, diğerleri de otomatik olarak o düzeyden tescillenir.

112 Türk lirasına 31 Aralıktan itibaren zam yapılacaktır. Normal bir aile için ideal olan g1 düzeyli tescildir ki bu da iki ayda bir 37tl ödeme gerektirir. G0 yoksul kesim içindir. Ödeme yapmadan sadece aile ekimlerinde ve devlet hastanelerinde muayene olabilirler. Araştırma ve üniversite, özel hastanelere sevk ile gidebilirler. G0 dışında olanlar sevksizde gidebilirler.

Benim sizlere tavsiyem, kapsama alanı dışında mıyım yoksa içinde miyim diye şüphesi olan herkes en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip bir provizyon sorgulaması yaptırsın ve ihmalin cezasını yüksek meblağlarla ödemek zorunda kalmasın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir