Sağlık besinler
Genel Sağlık

Dengeli Beslenmenin Önemi

Öncelikle bilmek gereklidir ki; her birey için dengeli beslenme menüsü farklılık gösterebilir. Dengeli beslenme menüsü, kişinin yaşına, fiziksel özelliğine, aktivite sıklığına ve bir hastalığı olup olmadığına göre değişim gösterebilir.

Dengeli Beslenme

Beslenme düzeninizde mutlaka, proteinler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller, vitaminler ve su dengeli bir şekilde bulunmalıdır. Şişmanlık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamak için durumunuza göre beslenme biçiminizi ayarlamanız önemlidir. Eğer bu dengede sorun yaşıyorsanız mutlaka uzmanlardan destek almalısınız.

Dengeli Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dengeli beslendiğini zanneden kişiler de zaman zaman yanılgıya düşebilmektedirler. Sağlıklı bir besinin yanlış muhafaza edilmesi veya yanlış pişirilmesi, besin değerlerinin alınmasına engel olabilir. Bu şekilde kişi dengesiz beslenebilir. Gereğinden fazla alınan besinler, birikir ve yağlanma yapar. Bu yüzden her birey, kendi beslenme ihtiyaçlarını belirlemeli ve ona göre beslenmelidir.

Dengeli Beslenme Tavsiyeleri
Genel olarak, doğru beslenme biçiminde, en az 3 öğün yemek tavsiye edilir. Sebze ve meyvelere ağırlık vermek, şekerli içeceklerden kaçınmak bilindiği üzere önemlidir. Tatlılara menüde yok denecek kadar az yer verilmelidir. Yemeklerde fazla tuz bulunmamalı. Tereyağı, zeytinyağı ve bitkisel yağlar dengeli bir biçimde öğünlerde yer almalıdır.

Besinlerimizi muhafaza şeklimiz ve pişirme biçimimiz sağlığa uygun olmalıdır. Doymuş yağlardan kaçınmalı, doymamış yağlara yönelmeliyiz.

Tüm bunlara ek olarak, bol su tüketmeniz faydanıza olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir