Sık hasta olmak ve ilaçlar
Genel Sağlık

Çok Sık Hasta Olmak

Çok sık hasta olmak bazı nedenlere bağlıdır, bu nedenler modern dünyanın ve vazgeçilmeyen yaşam konforunun getirileri olan, kronik stres, uyku düzeninin bozulması, beslenme eksikliği veya yetersizliği gibi nedenlerdir. Bu nedenler bağışıklık sistemimizi bozuyor. Stres, anksiyete bozukluğu, depresyon, günümüzün modern insanının ve modern yaşamak için çaba sarf eden insanların dengesini bozuyor. Besinler bile artık organik değil, genetiği ile oynanmış, sırf ekonomik kaygılar, daha fazla ürün üretme isteği, daha fazla pazara hakim olma isteğinin kötü sonuçları bireysele inildiğinde, çok sık hasta olmak gibi sonuçlara yol açıyor. Esasında çok basit yaşam tarzı değişimleri ile bireysel olarak bu sorun çözülebilir. İnsanların en temel hedefi, bağışıklık sistemine zarar veren tüm etkilerden korunmak olmalıdır. Çok sık hasta olmak sadece bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgilidir. Bu sistemin çökmesi, kişiyi ölüme götürür. Bu makalemizde çok sık hasta olmak neden olur sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Öncelikle bu durumun temel sebeplerine inmemiz gerekiyor.

Stresle Çok Sık Hasta Olmak       

En büyük nedenlerden biri de budur. Strese o kadar alıştık ki, neredeyse insanın günlük yaşamının bir parçası haline geldi. Stresli olmayan insanlar garip olarak dışlanıyor. Ya vurdumduymaz ya da kaçık olarak lanse ediliyorlar bütün mutlu ve stresiz insanlar…Ancak herkes stresli diye bunu genel bir kabul olarak görmek yanlıştır. Çünkü stres, bağışıklık sistemimizde gerilime neden olan bir durum. Stresin tek bir yararı yoktur. Her hücremize fazladan gerilim yükler, yaşam kalitemizi düşürür, hayata olan bağlılığımızı zedeler. Stres yaşam sevincimizi sömürür.  Diğer hediyeleri ise en hafifinden, fizyolojimizi dumura uğratan baş ağrıları, sinirlilik hali, yorgunluk, uykusuzluk, metabolizma sorunları, bozulmaya doğru yelken açan düşünceler, enfeksiyon saldırılarına açık olmak…

Stresi Nasıl Azaltabiliriz?

Çok sık hasta olmak gibi hiç istemediğimiz sonuçlara götüren stresi azaltmak için en iyi yok, yoga ve meditasyondur. İkinci en iyi yol egzersiz yapmak, üçüncü yol ortam değiştirmek ve iyi beslenmek. Şimdi bu yazıyı okuyan bazı okurlar, strese keyfimizden girmiyoruz hayat şartları zorla strese sokuyor diyecekler. İyi de, yelkenleri indirmek çözüm mü? Stresin merkezine inip bizi yok etmesini seyretmenin faydası nedir?

Enfeksiyonlara Dikkat Etmek

Çok sık hastalanmanın asıl nedeni işte bu zamanla güçlenen virüsler ve bakterilerdir. Hayatımızın her alanında, soluduğumuz her nefeste binlerce enfeksiyona yol açan mikropları da içimize çekiyoruz. Ancak güçlü bir bağışıklık sistemimiz varsa, bunları alt edebiliyor ya da baskılayabiliyor. Ne zaman ki bu sistem zayıflamaya başlar, işte o zaman enfeksiyonlar varlığını gösterecek gücü buluyorlar. Enfeksiyonlardan korunmanın yolu nedir? Sık sık taramalar yapmak, sağlıklı yemek içmek, spor yapmak, stresten uzak durmak, kiloyu korumak, zararlı alışkanlıkları terk etmek…Çok sık hastalanıyorum diyen insanların ortak paydası, hayatlarının istedikleri gibi gitmemesi, durumun onları memnun etmemesi, geleceğe-geçmişe dair kaygıları, mutsuzluk, karşılanmayan aşırı beklentilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir