Çilek ile elde edilebilecek smoothie
Sağlık Yazıları

Çileğin Faydalarını Saymak İle Bitmez

Yaz aylarının belki de en sevilen meyvelerinden biridir çilek. Kırmızı göz alıcı rengi ve hoş kokusuyla oldukça cezbedicidir. Lezzetinin dışında, çileğin faydalarını bilmekte bizi çilek tüketimine teşvik edecektir.

Çileğin Faydaları

Çilek içinde sakladığı B (B5 ve B6), C, K gibi vitaminlerin yanında magnezyum ve bakır minerallerinden de oldukça zengindir.

B5 vitamininin vücudun normal büyümesini ve gelişmesini desteklediği, C vitaminin soğuk algınlığından kalp-damar hastalıklarına kadar birçok alanda vücut direncini arttırdığı, K vitamininin ise kan pıhtılaşmasında ve kemik yapımında kalsiyuma yardımcı olduğu bilinmektedir.

Çileğin C vitamini zenginliğiyle ün yapmış olan limon ve portakaldan daha yüksek oranda C vitamini içermesi bile çilek tüketmek için yeterli bir sebeptir. 100 gr bazında karşılaştırıldıklarında limon ve portakalda 50 mg çilekte ise yaklaşık 60 mg C vitamini bulunmaktadır.

Yine çileğin içinde bulunan COX enzimleri yaraların iyileşmesinde rol oynarlar. Ayrıca yapılan araştırmalarda çilek ve böğürtlen benzeri meyvelerde bulunan ellagic asidin kanser hücrelerinin oluşmasını engellemede, oluşmuş kanser hücresini de yok etmede etkin oldukları ortaya çıkmıştır.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamak da çileğin faydaları arasındadır.

Bağırsakta ortaya çıkan bağırsak kurtlarının dökülmesinde, böbrekte oluşan kum ve taşı önlemede ve zaman içinde iyileştirmede etkilidir. İdrar söktürücü özelliği vardır.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir böylece başta Alzheimer olmak üzere benzeri çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Çilek tüketimi insanı sakinleştirir ve stresi azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir