Bitki çayı demleme
Anne & Bebek

Bitki Çaylarının Faydaları

Kış aylarından çıktığımız şu günlerde kimimiz forma girmek için kimimiz ise şifa bulmak için bitki çaylarına başvuruyoruz. Doğanın bize bahşettiği mucizeler olan bitki çayları bin bir türlü derde deva.

İşte bu renkli mucizelerin bizlere faydaları:

Yeşil Çay

Çağımızın vebası denilen kansere karşı korur. Antioksidan kaynağı olan yeşil çay diyetlerde de kullanılır, yağ yakımını hızlandırır. Kalbe iyi gelir. Günde 2 fincan içmek yeterli olacaktır.

Ada Çayı

Bilim dünyasında salvia olarak tanınan bu mucizevi bitki ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Çay olarak içildiğinde sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Gazı giderir. İdrar söktürücüdür. Hamile bayanlara kullanmaları tavsiye edilmez.

Ilık Suda Limonun Mucizesi Melisa Çayı

Uykusuzluğa iyi gelir. Rahatlatır, huzursuzluğunuzu alır. Diş ağrılarına iyi gelir. Baş ağrısını keser.

Rezene Çayı

Rezene tohumundan hazırlanır. Gözelere faydalıdır. Bebeklerde gazı söktürür. Stresi alır. Hıçkırığı giderir. İştah kapatıcı özelliği olduğundan diyetlerde kullanabilir. Günde bir fincan içmek yeterlidir.

Bunlardan başka ıhlamur, nane limon, kuşburnu gribe iyi gelir. Hastalıklara yakalanmadan önce içildiğinde koruyucu etkiye sahip olması bu bitki çaylarının faydaları arasındadır.

Bitki çaylarını mutlaka taze demleyip içmelisiniz. Porselen demlikte demlenmesi, klorsuz su kullanılması bitki çaylarının faydalarını arttıracaktır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bitki çaylarının da fazlası vücuda zarar verebileceğinden günde 2- 3 fincandan fazla içilmemesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir