İnsan iskeleti
Genel Sağlık

Bel ağrısına hangi doktor bakar? Bel ağrısı neden olur?

Bel ağrılarının büyük bir çoğunluğu mekanik arızalardan kaynaklanırlar, dolayısı ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanına giren ağrılardır. Cerrahi müdahaleden ziyade fizik tedavilerle ve ilaçlarla bu tür bel ağrıları tedavi edilebilir. Bazı hastalarda aylarca süren bel ağrıları sonuçta hastayı yatağa mahkum edebilir. Bunlar nadir vakalardır. Hastalar bu tür bel ağrıları için Ortopedi, Nöroloji, Nöroşirürji alanlarında çözüm ararlar. Ancak ilk gidilmesi gereken bölüm, FTR’dir.

Bel ağrısı neden olur ?

Bel ağrıları en sık olarak, mekanik sorunlar ve yumuşak doku yaralanmaları sonucunda ortaya çıkarlar. Bu yaralanmalar, intervertebral disklere zarar verirse ağrı da gittikçe artar. Sinir köklerinin sıkışmasını sağlayabilir veya omurga eklemlerinin yanlış hareketlerine yol açabilir. Bel ağrısının en yaygın tek nedeni, yırtılmış veya çekilmiş bir kas veya bağ dokusudur. Kas Gerginliği ve Bağ Burkulması en sık nedenlerdir. Bel ağrısı veya gerginliği aniden ortaya çıkabilir veya zamanla gittikçe şiddetlenebilir. Suşlar ne zaman ortaya çıkar?  Kaslar çok fazla gerildiğinde ve yırtıldığında suşlar ortaya çıkar ve kasın kendisine zarar verir. Burkulma, aşırı gerilme ve yırtılma, kemikleri birbirine bağlayan bağları etkiler bu da ağrıya yol açar.

Burkulma Nedenleri

  • Ağırlık kaldırmak veya kaldırırken omurgayı bükmek
  • Belde çok fazla gerginliğe yol açan ani hareketler, düşmek
  • Spor aktiviteleri sonucu yaralanmalar

burkulmaya ve bel ağrılarına yol açar. Eğer bel ağrısı üç aydan fazla sürerse ve vücudun doğal iyileşme sürecini aşarsa bel ağrısı kronik kabul edilir. Beldeki kronik ağrı sıklıkla bir disk problemi, eklem problemi veya tahriş olmuş bir sinir kökü kaynaklıdır.  

Bir lomber diskin merkezi, sert dış tabakadan kırılabilir ve yakındaki bir sinir kökünü tahriş edebilir. Bu da bel fıtığına yol açabilir.  Diskin fıtıklaşmış kısmı bir sinir köküne ulaşırsa iltihaplanmaya neden olur. Sonuç olarak iltihaplanma ve sinir sıkışması sinir kökü ağrısına sebebiyet verir. Disk duvarı bolca sinir lifleri ile kuşatılmıştır ve duvardaki yırtılma şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu noktada bel ağrıları neden olur sorusuna cevap vermek için şu konuya da değinmemiz gerekiyor: Dejeneratif disk hastalığı adı verilen hastalık da şiddetli bel ağrısı nedenidir,  insanlar dünyaya geldiklerinde,  intervertebral diskler adı verilen yapıları su ile doludur ve sağlıklı iken, zamanla yaşlandıkça, diskler hidrasyonu kaybeder ve yıpranırlar. Yani yaşlanmaya bağlı olan bel ağrıları oluşur. Bir diğer bel ağrısı nedeni lomber omurgadaki her hareket segmentinde her diskin arkasında iki faset eklemin fonksiyonlarını yerine getirememesidir.  Bu eklemler kemikler arasında kıkırdağa sahiptirler ve bunların da etrafında sinirler vardır. Bu yapı zarar görürse yine bel ağrısı ortaya çıkar. Bel ağrısının bir diğer nedeni Sakroiliak eklem iltihabıdır, bu eklem omurganın altındaki sakrumu pelvisin her iki tarafına bağlar.  Sakroiliak eklem iltihaplanırsa bel ağrısı baş gösterir.r

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir