Akdeniz Diyeti Yararları
Diyet

Akdeniz Diyetinin Yararları Nelerdir?

Akdeniz yemekler son derece zengin çeşitlilik ve lezzete sahip yiyeceklerdir. Akdeniz  bölgesinin geleneksel meyveleri, sebzeleri, fasulye çeşitleri kabuklu yemişleri, deniz mahsulleri, zeytinyağı ve süt ürünleri bu zenginliğin ürünleridir. Bu coğrafyada yaşayan insanların, doğal ve organik beslenmesinin bir sonucu olarak, ve günlük fiziksel aktivitelerin yapılmasının getirdiği bir avantaj olarak Akdeniz organik yemekleri kalp- damar hastalıklarının önüne geçiyor. Öncelikli olarak, sağlıklı yaşamanın sırrı, bu zengin ve bol çeşitliliğin getirdiği besinleri organik olarak tüketmek, hazır-işlenmiş gıdalardan uzak durmak, her gün spor- egzersiz yapmaktır. Akdeniz diyetinin günümüzde de önerilmesinin ana nedeni, sağlıklı yaşamak, sağlıklı kilo vermek, formu korumak ve uzun yaşamaktır.

Akdeniz diyetinin Yararları Nelerdir?

Bol ve çeşitli miktarlarda taze meyve ve sebze, fındık, balık ve zeytinyağı kullanan insanlar, eğer aktif bir yaşam da sürüyorlarsa fiziksel olarak aktiflerse, Akdeniz diyeti ciddi zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları riskinizi azaltabilir. Akdeniz diyeti kalp hastalığı ve felçlerin önlenmesi konusunda yararlıdır. Akdeniz diyeti uygulamak, rafine ekmek yemeyi terk etmek, işlenmiş gıdalar ve kırmızı et alımını sınırlamak ve içkiyi bırakmak kalp hastalığı ve felci önlemeye yardımcı olur. Akdeniz diyeti ile bedeniniz sağlam olur, yaşınız ileri olsa dahi göstermezsiniz.

Akdeniz diyeti ile kazanılan besinler kas zayıflığı ve diğer zayıflık belirtilerini geliştirme riskinizi yüzde 70 azaltabilir. Alzheimer riskini azaltmak da Akdeniz diyetinin bir faydasıdır.  Araştırmalar, Akdeniz diyetinin kolesterolü, kan şekeri seviyelerini ve genel kan damarı sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.  Yine Parkinson hastalığı riskini yarıya indirmek isteyenler de bu diyeti uygulayabilirler. Akdeniz diyetindeki yüksek antioksidan seviyeleri, hücrelerin oksidatif stres adı verilen zarar verici bir süreçten geçmesini engeller. Bu diyet ömür uzatıcıdır, kalp hastalıklarını önler, yaşlanmadan kaynaklı ölüm riskini yüzde 20 azaltır. Yani 10 yıl sonra ölecek bir yaşlı, Akdeniz diyeti ile 12 yıl sonra ölür.  Diyetin bir diğer faydası Tip 2 diyabete karşı koruma sağlamasıdır. Akdeniz diyetinde besinler yavaş sindirilir. GI endeksi düşük ve sağlıklı besinler içerir, lif açısından zengin besinler içerir. Akdeniz diyeti, yavaş sindirmeniz sağlayan kan şekerinde büyük dalgalanmaları önleyen ve sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olabilecek lif açısından zengin besinler içeren bir diyettir ve yıllarca uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir